شاید برای شما این سؤال هنگام خرید عینک از فروشگاه عینک‌فروشی یا خرید اینترنتی عینک پیش آمده باشد که کدام فریم عینک برای صورتتان مناسب است و یا کدام فریم عینک مناسب نیست و یا چگونه عینک انتخاب کنیم. نیازی نیست حتماً عینک‌های مختلف را بر روی صورتتان امتحان کنید. فاکتور هایی وجود دارند که شما می‌توانید با دانستن آن‌ها در راهنمای انتخاب عینک چوبی و رعایت کردنشان عینک مناسب صورتتان را به راحتی انتخاب کنید و از خرید اینترنتی خود راضی باشید.

انواع فرم صورت

انواع فرم صورت

انواع فرم صورت:

به طور کلی ما می‌توانیم هفت نوع فرم صورت را دسته‌بندی کنیم که عبارت‌اند از:

 • مستطیل
 • مربع
 • دایره
 • بیضی
 • مثلث
 • لوزی یا الماسی
 • قلب

حال برای اینکه بفهمید فرم صورت شما در کدام یک از دسته‌بندی‌های بالا قرار می‌گیرد می‌توانید با مطالعه یکی از این دو روش به جواب سؤال خود برسید و فرم عینک مناسب فرم صورت خود را تشخیص دهید.

1. برای این کار شما به یک آینه و یک ماژیک وایت برد نیاز دارید.

کافی است شما طوری مقابل آینه قرار بگیرید که چشمانتان درست مستقیم را نگاه کنند.

اگر موهای بلندی دارید آن‌ها را باکش به عقب ببندید و یا با استفاده از گیره آن‌ها را عقب نگه‌دارید، طوری که ریشه جلو موهای خود را ببینید. با استفاده از ماژیک وایت برد دور تصویر صورت خود در آینه خط بکشید. این شکل صورت شما را نشان خواهد داد. شکل حاصل‌شده را با تصاویر بالا مقایسه کنید.

روش شناسایی فرم صورت

روش شناسایی فرم صورت برای انتخاب عینک مناسب

2. برای روش دوم شما به آینه، متر خیاطی و یک کاغذ و خودکار نیاز دارید. شما باید فاصلهٔ گونه تا گونه، چانه تا پیشانی، چانه تا فک و عرض پیشانی را اندازه‌گیری کنید. سپس این اندازه‌ها را بر روی کاغذ بنویسید. در ادامه چگونگی انجام مراحل توضیح داده شده است.

توجه: به هیچ عنوان سعی نکنید با متر مهندسی یا فلزی صورت خود را اندازه‌گیری کنید. این مسئله نه تنها اندازه‌گیری را دشوار خواهد کرد بلکه ممکن است هنگام اندازه‌گیری از صورتتان متر رها شود و به صورتتان آسیب برساند.

مانند روش قبل جلو آینه بنشینید به طوری که سطح چانه در آینه بدون زاویه باشد.

اندازه گیری صورت

اندازه گیری صورت برای انتخاب عینک چوبی مناسب

 • اندازه‌گیری پیشانی :

متر پارچه‌ای یا خیاطی را بردارید و از محلی که مو شقیقه روییده است از یک طرف پیشانی به طرف دیگر پیشانی اندازه‌گیری کنید. متر را در قسمتی از پیشانی که گسترده‌ترین قسمت است قرار دهید. نه خیلی بالا و نه خیلی پایین.

 • اندازه‌گیری گونه تا گونه :

این قسمت می‌تواند کمی مشکل باشد پس خوب دقت کنید. اول باید قسمت استخوان گونه خود را پیدا کنید که معمولاً قسمت بیرونی زیر چشم است. با نوک انگشت به راحتی می‌توانید این قسمت را حس کنید. بعد از اینکه استخوان گونهٔ خود را یافتید از یک طرف استخوان گونه به گونه دیگر را اندازه‌گیری کنید.

توجه: به خاطر داشته باشید که برجستگی پل بینی شما ممکن است به متر فشار بیاورد و اندازه گونهٔ شما بیشتر از حد معمول شود برای اصلاح این کار متر را طوری جلو صورت و چشم خود نگه‌دارید تا با گونه‌هایتان در دید مستقیم با شما باشند. (در یک راستا باشند).

 • اندازه‌گیری چانه :

قسمت انتهایی فک تا نوک چانه را اندازه‌گیری کنید. سر متر را در گوشهٔ فک خود که در زیر گوش قرار دارد بگزارید و تا نوک چانه، متر را امتداد دهید و اندازه را یادداشت کنید. همین کار را برای طرف دیگر هم تکرار کنید؛ و دو اندازه را باهم جمع کنید.

 • اندازه‌گیری طول صورت :

متر را از محل رویش مو تا نوک چانه اندازه‌گیری کنید. اگر جلوی موی شما دچار ریزش شده است و یا دچار طاسی مو شده‌اید تخمین بزنید که خط رویش موی شما کجا می‌تواند باشد.

توجه: اگر بینی برجسته‌ای دارید: می‌تواند اندازه‌گیری طولی شما را خراب کند. متر را مستقیم و جلو صورت و چشم خود نگه‌دارید، به طوری که با خط رویش مو و چانه شما مطابقت داشته باشد.

توجه داشته باشید که این اعداد فرم صورت شما را حدوداً مشخص می‌کند، شما با مقایسه این اعداد با تصاویر الگو که در ادامه آمده است به نتیجه بهتری دست خواهید یافت)

بعد از یادداشت همهٔ اندازه‌ها، بزرگ‌ترین و کوچک‌ترین اندازه‌ها را در نظز داشته باشید. به عنوان مثال اگر صورت شما به یک نسبت پهن باشد، احتمالاً صورت گرد یا مربع داری. یک صورت مربع دارای فک بزرگ‌تر و زاویه‌دارتر از چهرهٔ گرد است. اگر طول صورت شما از عرض آن بیشتر باشد، احتمالاً بیضی یا مستطیل است. برای نتیجه بهتر صورت خود را با شکل‌های موجود که در ادامه آورده شده است مقایسه کنید.

اندازه گیری فرم صورت

اندازه گیری فرم صورت

راهنمای انتخاب عینک آفتابی و طبی متناسب با صورت :

بعد از اینکه فرم صورت خود را پیدا کردید به راحتی می‌توانید با نگاه کردن به جدول زیر فریم عینک متناسب با صورت خود را انتخاب کنید:

راهنمای انتخاب عینک آفتابی و طبی متناسب با صورت

راهنمای انتخاب عینک آفتابی و طبی متناسب با صورت

ویژگی فرم صورت‌ها:

درادامه به ویژگی فرم صورت‌ها می‌پردازیم و فریم متناسب با هر فرم صورت را پیشنهاد می‌دهیم.

 

 • صورت بیضی :

این فرم صورت معمولاً متناسب‌ترین فرم صورت بشمار می‌رود. پیشانی کمی عریض تر از چانه و طول صورت بیشتر از عرض صورت است.

عینک مناسب صورت‌ بیضی شکل :

معمولاً بیشتر فریم های عینک برای صورت های بیضی شکل مناسب هستند؛ اما هنگام انتخاب عینک برای این فرم صورت چند نکته را مد نظر داشته باشید.

فریم عینکی را انتخاب کنید که نه خیلی باریک و نه خیلی پهن باشد. سعی کنید که عرض عینک بیشتر باشد تا به حالت بیضی بودن صورت به تعادل برسد.

نمونه‌های پیشنهادی عینک برای صورت بیضی : ویفرر، مستطیل، مربع، پروانه ای، خلبانی، کلاب مستر، چندضلعی.

عینک مناسب صورت‌ بیضی شکل

عینک مناسب صورت‌ بیضی شکل

 • صورت گرد :

طول و عرض این فرم صورت معمولاً به یک اندازه است. خطوط زاویه‌دار و شکسته‌ای در این فرم صورت دیده نمی‌شود.

عینک مناسب صورت گرد :

فریم هایی که زاویه تیز دارند و یا کشیده‌تر هستند مناسب این فرم صورت می‌باشند. با انتخاب این نوع فریم شما باعث تضاد بین فریم و صورت خود می شوید و این کار باعث می‌شود صورت شما حالت کشیده‌تر و بلند تر به خود بگیرد.

عینک‌هایی که خطوط منحنی دارند معمولاً برای این نمونه صورت‌ها مناسب نیستند.

نمونه‌های پیشنهادی عینک برای صورت گرد : عینک‌های مربع، مستطیل، پروانه ای.

عینک مناسب صورت گرد

عینک مناسب صورت گرد

 • صورت مستطیل :

طول این فرم صورت بیشتر از عرض آن است و معمولاً پیشانی پهن و چانهٔ قوی دارند.

عینک مناسب صورت مستطیل :

برای کم کردن کشیدگی صورت باید از نمونه عینک‌هایی که زاویه کمتری دارند استفاده کرد یعنی فریم عینک‌هایی که گرد هستند یا عینک‌هایی که خطوط منحنی دارند و همچنین از عینک‌های نیم فریم نیز می‌شود استفاده کرد. دسته عینک اگر پهن باشد هم می‌تواند به کم کردن کشیدگی این فرم صورت کمک کند.

نمونه‌های پیشنهادی عینک برای صورت مستطیل : کلاب مستر، پروانه ای شکل، بیضی، گرد، گربه‌ای، ویفرر، چندضلعی، خلبانی.

عینک مناسب صورت مستطیل

عینک مناسب صورت مستطیل

 • صورت مربع :

طول و عرض این فرم صورت معمولاً متناسب باهم هستند و معمولا دارای پیشانی پهن ، فک قوی ، چانه و گونه‌های قوی نیز هستند.

عینک مناسب صورت مربع :

برای منعطف کردن زوایای تیز این فرم صورت باید از فریم عینک‌هایی که خطوط منحنی دارند استفاده کنید و همچنین برای کشیده‌تر کردن صورت باید از فریم هایی استفاده کنید که عرض بیشتری نسبت به طول یا پهنای عینک دارند.

نمونه‌های پیشنهادی عینک برای صورت مربع : ویفرر، بیضی، گرد، گربه‌ای، پروانه ای شکل، خلبانی، کلاب مستر.

عینک مناسب صورت مربع

عینک مناسب صورت مربع

 • صورت مثلث :

این فرم صورت در دو دسته قرار می‌گیرد، مثلث با راس بالا و مثلث با راس پایین.

برای فرم صورت مثلثی با راس بالا، معمولاً قسمت پیشانی کم عرض تر از قسمت چانه‌ها است.

عینک مناسب صورت مثلث با راس بالا :

برای اینکه قسمت بالای پیشانی که عرض کمی دارد را عریض تر جلوه دهید و تمرکز را از قسمت چانه و گونه‌های پهن بردارید. باید فریم هایی که قسمت بالایی عریض تری دارند و یا قسمت بالایی ضخیم‌تری دارند استفاده کنید. فریم هایی که در قسمت پایینی انحنا دارند و همچنین نیم فریم ها و فریم هایی که حالت گربه‌ای دارند را انتخاب کنید.

نمونه‌های پیشنهادی عینک برای صورت مثلث : گربه‌ای، مستطیل، چندضلعی، بیضی، کلاب مستر، خلبانی.

فرم صورت مثلث با راس پایین در دستهٔ فرم صورت قلبی شکل جایی می‌گیرد.

عینک مناسب صورت مثلث با راس بالا

عینک مناسب صورت مثلث با راس بالا

صورت قلبی :

این فرم صورت و فرم صورت مثلثی با راس پایین معمولاً دارای پیشانی عریض و گونه‌های پهن و چانه‌ای باریک دارند. در فرم صورت قلبی شکل معمولاً یک انحنایی در بالای پیشانی دیده می‌شود که صورت را به شکل قلب می‌کند.

عینک مناسب صورت قلبی و مثلث با راس پایین :

برای کوچک‌تر جلوه دادن عرض پیشانی و عریض تر جلوه دادن چانه باید از فریم هایی که قسمت بالایی صاف دارند یا عریض هستند خودداری کنید.

نمونه‌های پیشنهادی عینک برای صورت قلبی : ویفرر، پروانه‌ای، مربع، گرد، چندضلعی، خلبانی.

 

 • صورت لوزی :

صورت با فرم لوزی یا الماسی شکل یکی از فرم های کمیاب صورت هست.

ویژگی این فرم صورت معمولاً چانه و خط طولی چشم  کم عرضی دارند و در قسمت گونه تا گونهٔ آن‌ها عرض بیشتری دارد.

عینک مناسب صورت لوزی یا الماسی شکل :

برای کم کردن باریکی چانه و کم کردن قسمت طولی خط چشم‌ها فریم عینک‌هایی که جزئیات برجسته‌ای دارند مناسب این فرم صورت هستند. فریم هایی که عرض زیادی دارند مانند مستطیل، زیاد مناسب این فرم صورت نیستند.

نمونه‌های پیشنهادی عینک برای صورت لوزی : گربه‌ای، بیضی شکل، خلبانی، گرد.

 

جدول دسته‌بندی که بالا به آن اشاره شد بیشتر می‌تواند برای شما راهنمای انتخاب عینک چوبی خوبی باشد.

 

شرکت زربین چوب پایا ایرانیان

گروه هنری SOHEST