امروزه عینک‌های چوبی زیادی در دنیا ساخته می‌شوند. هر کدام ویژگی منحصر به فردی دارند. ما در فضای وب به دنبال قدیمی‌ترین عینک چوبی که به شکل امروزی ساخته شده باشد گشتیم؛ اما چه در سایت های خارجی و چه در سایت های ایرانی اشاره‌ای درست و ریشه‌ای به این موضوع نشده است.

باید اقرار کنیم که ما بیشتر شرکت‌های عینک‌سازی آسیا و بسیاری از شرکت‌های اروپایی را به دلیل اینکه ممکن است در فضای وب فعالیتی نداشته باشند، مورد بررسی قرار ندادیم و بسیاری از شرکت‌ها تاریخ تأسیس یا تاریخ ساخت عینک چوبی خود را درج نکردند.

اما در این نوشته در مورد ساخت عینک چوبی که تاریخ درستی از آن داریم می‌پردازیم. ساخت اولین عینک چوبی در ایران و شاید بتوان گفت اولین عینک چوبی ساخته شده در جهان به شکل عینک‌های امروزی که می‌شناسیم.

استاد علی بهزادیان اولین کسی است که عینک چوبی به شکل امروزی را در ایران ساخت.

تاریخ ساخت این عینک ۱۳۵۴ خورشیدی (۱۹۷۵ میلادی) است. این عینک در سنندج ساخته شده است و اکنون در (خانه کُرد) موزه‌ی مردم‌شناسی شهر سنندج نگهداری می‌شود.

ساخت اولین عینک چوبی در ایران را چه کسی ساخته 1

عکس-خبرگزاری تسنیم

استاد علی بهزادیان در سال ۱۳۱۱ خورشیدی، در شهر سنندج متولد شد و در زمستان ۱۳۸۵ در گذشت. آثار این استاد گران‌قدر که یکی از استادان نازک‌کاری ایران هستند؛ در قالب ۱۳۰ قطعه در خانه کُرد در معرض دید عموم قرار دارد.

ویژگی که در این عینک مورد توجه ما قرار گرفت، استفاده از چوب در تمام اجزا به خصوص لولای آن است. همین طور این عینک دارای قوس فیزیکی نیز هست.

ساخت اولین عینک چوبی در ایران را چه کسی ساخته 2

عکس-خبرگزاری تسنیم

ویژگی های منحصر به فرد عینک چوبی های sohest

عینک چوبی به عنوان لوازم جانبی مُد به خصوص در بین طرفداران و طراحان سطح بالا مُد مرسوم شده است. بسیاری از افراد عینک‌ها را به همان روشی که کفش یا کیف دستی خود را انتخاب می‌کنند، بر می‌گزینند. برخی عینک‌های چوبی را با رنگ‌ها و شکل‌های مختلف برای هماهنگ کردن با لباس خود انتخاب می‌کنند.

ما در SOHEST تمام سعی خود را بر این گذاردیم که عینک‌هایی کاملاً از جنس چوب و بدون استفاده از مواد غیر تجدید پذیر بسازیم. ما با کمک روش‌های سنتی و تلفیق آن‌ها با روش‌های امروزی سعی در خلق عینک‌های چوبی منحصربه‌فردی را داریم که چشم هر بیننده‌ای را مجذوب خود کند. استفاده نکردن از مواد غیر بازیافتی در عینک باعث یکپارچه بودن مواد و اصالت در ساخت و فرم عینک می‌شود.

عینک‌های SOHEST دارای لولاهای دست‌ساز هستند. ما از پلی اورتان (تجدیدپذیر) در ساخت لولاها استفاده کرده‌ایم که قابلیت منحصر به فردی را به عینک‌های ما می‌دهد.

لولاهای عینک‌هایSOHEST  علاوه بر این که دست‌ساز هستند از انعطاف‌پذیری بالایی نیز برخوردارند.

 

ساخت اولین عینک چوبی در ایران را چه کسی ساخته 3

ویژگی های منحصر به فرد عینک چوبی های sohest 1

ما همچنین سعی کردیم عینک‌هایی تولید کنیم تا با فرم صورت همخوان بوده و اِرگونومی صورت را رعایت کنند. تمامی عینک‌های تولیدشده در SOHEST دارای قوس ۲ تا ۶ درجه می‌باشند. طبق استاندارد اُپتیک قوس عینک‌های طبی و آفتابی روزمره دارای این قوس هستند.

ویژگی های منحصر به فرد عینک چوبی های sohest 2

ویژگی های منحصر به فرد عینک چوبی های sohest 3

یک عینک چوبی دست‌ساز یک اثر منحصربه‌فرد است. با داشتن عینک چوبی شما حس لمس طبیعت را خواهید داشت و باید مانند رفتارتان با طبیعت با آن نیز رفتار کنید.

 

گردآورنده:

شرکت زربین چوب پایا ایرانیان

گروه هنری SOHEST